Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Rok szkolny 2021/2022

ORSZAK TRZECH KRÓLI

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Miasto Opole oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Dzień dziś wesoły”.

Orszak Trzech Króli, zwany też ulicznymi jasełkami, rozpoczął się na placu Jana Pawła II występem kolędowym wokalistów Studia Emisji Głosu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Następnie barwny korowód ruszył w kierunku Opolskiego Rynku wraz ze Świętą Rodziną i Trzema Królami.

Uczniowie naszej szkoły tworzyli niebieski orszak afrykański króla Baltazara mając przy tym założone na głowie tradycyjne korony oraz trzymając w ręku kolorowe chorągiewki.

Po dotarciu na rynek, zgodnie z tradycją, królowie wraz ze swoimi orszakami pokłonili się Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a także złożyli dary - złoto, kadzidło i mirrę.

Na zakończenie uczestnicy tegorocznego Orszaku, w tym również nasi uczniowie, wzięli udział we wspólnym kolędowaniu.

 

Rok szkolny 2017/2018

 ORSZAK TRZECH KRÓLI
Jak co roku, dnia 6 stycznia 2018 r. jako Szkoła wzięliśmy czynny udział w organizowanym przez Miasto Opole oraz Kurię Diecezjalną Orszaku Trzech Króli. Hasło towarzyszące w tym roku Orszakowi: „Bóg jest dla wszystkich”. Uczniowie deklarowali swoją obecność poprzez wyrażenie pisemnej zgody rodziców. Udział w Orszaku wzięło ok. 70 uczniów naszej Szkoły. W czasie przemarszu uczniowie nieśli flagi orszakowe oraz tablicę z nazwą i tarczą naszej Szkoły. Otrzymali także papierowe korony, naklejki oraz identyfikatory. Przeważająca cześć uczniów wzięła udział w Orszaku wspólnie ze swoimi rodzinami. Po przemarszu na Rynek, na scenie pod Ratuszem, odbył się pokłon Trzech Króli, a następnie koncert kolęd „Dzieci małemu Jezusowi”. W trakcie koncertu dzieci mogły być odbierane przez rodziców w wyznaczonym miejscu przy scenie.

 

JASEŁKA 2017
Tradycyjnie w grudniu, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, zorganizowaliśmy Jasełka dla naszej Szkoły. Przedstawienie wykonała klasa 6A wspólnie z wychowawczynią P. Elżbietą Pasternak, natomiast scholką wykonującą pastorałki i kolędy w czasie trwania przedstawienia była klasa 3C z wychowawczynią P. Anną Grabińską. Swoje talenty w czasie Jasełek pokazała również grupa taneczna dzieci prowadzona przez P. Żanetę Schwierc. Występ miał miejsce w sali gimnastycznej. W wykonaniu dekoracji jasełkowej brała udział P. Martyna Otorowska-Zomb. Przedstawienie odbyło się w dzień wigilii klasowych, 22 grudnia 2017 r. W czasie przedstawienia dla klas 4–7 wystąpił także nasz szkolny zespół „Dylemat”. Po przewie świątecznej, dnia 3 stycznia 2018 r. uczniowie wystawiali Jasełka dla swoich rodziców, a następnego dnia dla pobliskich przedszkoli.

 

REKOLEKCJE
We współpracy z ewangelizatorami i referentami z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu oraz z parafią Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy dnia 7 grudnia 2017 r. rekolekcje z udziałem wszystkich klas naszej Szkoły. Odbyły się one w kościele parafialnym. Tematem przewodnim było jak najlepsze przygotowanie serc na przyjęcie Nowonarodzonego Chrystusa. Zostały wyznaczone cztery godziny dostosowane edukacyjnie do poszczególnych poziomów nauczania. Za pomocą środków multimedialnych, dramy, śpiewu z ruchem i pogadanki prowadzący angażowali uczniów do czynnego udziału w spotkaniach rekolekcyjnych.

 

 

Rok szkolny 2016/2017

Dnia 21 czerwca 2017 r. odwiedziliśmy Przedszkole Niepubliczne im. Bł. Matki Teresy (Karoliny Gerhardinger). Na zdjęciach dzieci rozpoznawały swoich kolegów ze szkoły, którzy wcześniej uczęszczali do tego Przedszkola. Jeszcze raz przypomnieliśmy sobie życie Karoliny, późniejszej Matki Teresy, a także zobaczyliśmy klasztor, w którym mieszkają Jej Siostry. Dowiedzieliśmy się przy okazji ciekawych rzeczy na temat życia zakonnego. Cieszymy się, że ten rok szkolny mogliśmy przeżyć razem z Karoliną.

 

 

Love cannot wait - MIŁOŚĆ NIE MOŻE CZEKAĆ

Programem innowacyjnym w roku szkolnym 2016/2017 została objęta klasa 3a. Innowacja dotyczy przygotowania uczniów klasy trzeciej do przyjęcia sakramentów spowiedzi i Komunii Świętej oraz pogłębienia ich łączności z Kościołem poprzez budzenie i wzmacnianie życia religijnego dzieci i całych rodzin. Polega na połączeniu treści religijnych i społecznych z elementami historii, geografii i języka angielskiego w przeprowadzanych zajęciach. Dzieci cały rok przygotowań będą przeżywały ze swoją rówieśniczką - bł. Karoliną Gerhardinger, wykorzystując różne twórcze metody w asymilacji poznawanych treści i nabywanych umiejętności.

Termin realizacji programu: wrzesień 2016 - czerwiec 2018

Cele innowacji:

  • przygotowanie uczniów do godnego i owocnego przyjęcia sakramentów spowiedzi i Komunii Świętej,
  • uświadomienie im skutków sakramentu chrztu świętego i przynależności do konkretnej wspólnoty parafialnej,
  • zapoznanie dzieci z czynnościami liturgicznymi sakramentów pokuty i Eucharystii,
  • wprowadzenie w świat znaków, gestów i symboli religijnych,
  • budowanie więzi oraz inicjowanie współpracy szkoły, parafii i Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame z rodzicami dzieci komunijnych.

S. Sara

 

Dzieci wykonywały piórniki oraz opisywały ciekawe wydarzenia ze szkoły, aby jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak ważna i potrzebna jest formacja szkolna w życiu dziecka i tego, że nie wszystkie na świecie mają okazję chodzić do szkoły.

 

 

 

Dzieci wykonywały paschaliki z papieru, aby przypominały im o wdzięczności Bogu za dar chrztu świętego.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2024 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Wszystkie prawa zastrzeżone.