Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

  • Uroczystość 70-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1

  • w Opolu 22. V. 2015r.

 

Uroczystość 70-lecia rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i złożeniem wiązanki kwiatów pod szkolną tablicą pamięci.

 

 

 

 

 

Uroczystość prowadzili p. Juliusz Trusz oraz p. Arkadiusz Jagieniak. Na początku wszyscy goście wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Dyrektora szkoły p. Ewy Ziembik. Następnie okolicznościowe przemówienie i gratulacje składali przedstawiciele, rady Rodziców, szkół oraz instytucji.

 

 

 

 

Ciepłe słowa i życzenia od byłej pani dyrektor p. Cecylii Malinowskiej

 

 

 

  

 

26 kwietnia 1945 roku rozbrzmiewa pierwszy dzwonek w naszej szkole, a 14 lipca kończy się pierwszy rok szkolny. Świadectwa otrzymuje 104 uczniów. 

 

 

 

 

Szkoła liczy w 1957 roku ponad 500 uczniów i 21 nauczycieli. Obowiązkowo wszyscy zmieniają obuwie i noszą fartuchy z białym kołnierzykiem, a na lewym przedramieniu tarcze szkolne. Na lekcjach języka rosyjskiego uczą się historii „bratniego” narodu i licznych piosenek. Te ostatnie uświetniają liczne w tym czasie akademie i uroczystości.

 

 

 

 

1965r. Pochody pierwszomajowe były w tym czasie obowiązkowe. Przygotowywane zawsze z ogromnym pietyzmem były dowodem na to, że sercem, nauką i czynem budowaliśmy socjalistyczną ojczyznę.

 

 

 

 

1975r. Szkoła zaczyna starania o nadanie imienia. Wszyscy uczniowie i nauczyciele ogromnie angażują się w przygotowania. Odbywają się próby akademii. Do szkoły przyjeżdża  obrońca Westerplatte major Leon Pająk.

 

 

 

 

1985r. Od dwudziestu lat pod komendą druhny Marii Markuszewskiej w murach naszej szkoły prężnie działa 41. drużyna żeglarska im Władysława Wagnera. Talent i taneczne uzdolnienia uczniów naszej szkoły wykorzystuje pani Maria Lizoń  zakładając Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, który przygotowuje młodzież do członkostwa w Zespole Pieśni i Tańca „Opole”.

 

 

 

 

Kultywowanie tradycji sportowych było zawsze ogromnie ważne w naszej szkole. Od 1974 roku działała klasa sportowa, której opiekunem była pani Ania Przywara. Tu szczególnie prężna była sekcja gimnastyki artystycznej i akrobatycznej. Uczniowie tej klasy mieli 10 godzin wf tygodniowo. Często reprezentowali szkołę na wielu zawodach i uświetniali swoimi występami uroczystości szkolne i wojewódzkie. W innych dziedzinach też mieliśmy znaczące sukcesy: II i III miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach w narciarstwie alpejskim w Zieleńcu; Udział w Parlamencie Dzieci w 1996. Ogólnopolski Finał konkursu wiedzy o Finlandii. Od 1993 wydawane jest w naszej szkole czasopismo szkolne pt. „Szkolna Miedza”, które kultywuje działalność literacką i poetycką  naszych uczniów.

  

  

Od ponad 6 lat dzała w naszej szkole sekcja szachowa, której członkowie reprezentują Jedynkę na różnych szczeblach rozgrywek. w 2013r. nasza szkoła jako pierwsza szkoła Opolszczyzny zdobyła brązowy medal w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach.

 

 

 

 

Od września 1995 roku działa zespół wokalny „Dylemat” laureat wielu konkursów na szczeblu miejskim i wojewódzkim. Samodzielnie organizuje koncerty lub pomaga w organizacji uroczystości na terenie szkoły i miasta Opola współpracując z różnymi instytucjami: Biblioteką Miejską, sklepem Muzycznym Ragtime, Skansenem w Bierkowicach, Szkołą Muzyczną, Muzeum Śląska Opolskiego. W roku 2006 wśród grona pedagogicznego zrodził się pomysł nagradzania najwybitniejszych uczniów Medalem Jedynki. Początkowo byli to najzdolniejsi uczniowie, z czasem do grona nagradzanych dołączyli też zdolni artyści i sportowcy oraz ci, którzy wyróżniali się kulturą osobistą i kulturą języka.

 

 

Okolicznościowy tort, ładny i przepyszny! Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom za organizację jubileuszu szkoły.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Wszystkie prawa zastrzeżone.