Ułatwienia dostępu


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Opolu

im. Obrońców Westerplatte

Klasa 1A

Nasza klasa 1a w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęła swoją przygodę ze szkołą. Jest wśród nas 12 dziewczynek i 13 chłopców. Teraz się przedstawimy: Maja, Basia, Julka, Karol, Tomek, Ola, Iga, Miłosz, Michał, Tomek, Weronika, Laura, Igor, Leszek, Martynka, Marcin, Jaś, Olivia, Jeremi, Katia, Borys, Staś, Maja, Julka i Kuba. Połowa z nas jest o rok młodsza od swoich kolegów. Naszymi wychowawczyniami są pani Donata Kluba i pani Małgorzata Suchorska. Od dziś …„tropimy literki, tropimy cyferki, tropimy przyrodę i świata urodę, radości i smutki, szukamy, aż prawdę poznamy”…

 

 

 

 

Inauguracja
4 września złożyliśmy uroczyste ślubowanie a pani Dyrektor pasowała nas na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inauguracja
Już na starcie nasi koledzy i koleżanki z klas drugich i trzecich przywitali nas kwiatami. Chociaż się jeszcze nie znamy to jednak się uśmiechamy i mamy nadzieje, że w szkole będzie super!

 

 

 

 

 

 

Inauguracja
Po inauguracji roku szkolnego mogliśmy się lepiej poznać. Udaliśmy się z paniami do klasy nr 27, a potem wspólnie na korytarzu puszczaliśmy bańki mydlane – to pierwsza lekcja buzi i języka. Było super, a będzie jeszcze ciekawiej.

 

 

 

 

 

Poznajmy się
W listopadzie przygotowaliśmy naszą pierwszą klasową uroczystość pt. „Poznajmy się”. W programie zaprezentowaliśmy piosenki: „Pierwszaczek”, „Piosenkę na dobry początek”, „Znaki drogowe” oraz wierszyki: „Już się jesień rozminęła z latem”, „Drogowi opiekunowie”, „Rymowanki o literkach”, „Światła na skrzyżowaniu”, „Gdy zamierzasz przejść ulicę”. Repertuar był bardzo bogaty. Na koniec wspólnie z rodzicami fantastycznie się bawiliśmy podczas wspólnych zabaw z klanzą, rysowanie kota, sałatkę owocową i niezawodnego „Słonia”. Zaprezentowaliśmy także taniec „BELGIJKĘ”, do którego później zaprosiliśmy naszych rodziców. Zabawa była cudowna, wszyscy spisali się na medal. Panie wychowawczynie bardzo dziękują za ciepłe przyjęcie, poczęstunek i pomoc w organizacji uroczystości.

 

 

 

Biblioteka
Uczniowie klas 3c i 3d przygotowali dla nas przedstawienie pt. „Bohaterowie baśni i bajek”. Wszyscy złożyliśmy uroczyste ślubowanie i otrzymaliśmy książeczki. Z zaciekawieniem zwiedzaliśmy bibliotekę oraz wypożyczyliśmy książki do czytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Filharmonia
6 października 2017 r. wybraliśmy się do Filharmonii Opolskiej. Braliśmy udział w otwartych próbach generalnych Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Spotkanie z muzyką na żywo było okazją do poznania tajników pracy orkiestry symfonicznej oraz dyrygenta. Wspólnie uczestniczyliśmy w procesie tworzenia sztuki oraz powstawania koncertu. Brzmienie orkiestry i wsłuchiwanie się w utwory muzyki poważnej na długo pozostanie w naszej pamięci słuchowej.

 

 

 

KLIK MATMA
23 października 2017 r. zwiedzaliśmy interaktywną wystawę pt. „Mini – Matma czyli Kto się boi matematyki… – Ty na pewno nie, a może…?” Oprócz zwiedzania wystawy mogliśmy samodzielnie porządkować różne przedmioty znajdujące się w magicznych skrzyniach. Tworzyliśmy zasady, układaliśmy wzory, które przedstawialiśmy za pomocą tańca, śpiewu lub ruchu. Nauka matematyki poprzez działanie zawsze bardzo nam się podoba, ponieważ jest dla nas bardzo atrakcyjna i łatwiej ją zrozumieć.

 

 

 

 

 

Matematyka dla dzieci…
W naszej klasie edukacja matematyczna daje dużą przyjemność z własnej „nie ławkowej” aktywności. Wiemy już, że uczenie się nie zachodzi tylko w głowie, ale w uczenie zaangażowane jest całe ciało – oczy, uszy, ręce i nogi – przez które zdobywane informacje przekazywane są do mózgu.

 

 

 

 

MDK
Klasa 1a uczestniczy w zajęciach zorganizowanych przez MDK w Opolu w ramach projektu „Dobry Start”. Zajęcia te pozwalają dziecku na odkrywanie rzeczywistości w trakcie jego twórczych działań. Mają one na celu odkrywanie, działanie, tworzenie oraz doświadczenie. Głównym zadaniem realizowanym w jego ramach jest stymulowanie i wspomaganie twórczego rozwoju dziecka, dzięki szeroko rozumianym zajęciom artystycznym, w oparciu o Teorię Inteligencji Wielorakich dra Howarda Gardnera.

 

 

 

Muzeum
21 listopada 2017 r. braliśmy udział w lekcji muzealnej w Muzeum Śląska Opolskiego. Zwiedzaliśmy ekspozycję etnograficzną oraz uczestniczyliśmy w mini warsztatach ze śpiewu. Poznaliśmy najpopularniejsze pieśni ludowe i uczyliśmy się je śpiewać.

 

 

 

 

Zajęcia przyrodnicze
Jako tropiciele przyrody poznajemy świat wszystkimi zmysłami. Na lekcji oglądaliśmy przez mikroskop różne preparaty np. nogę muchy, aparat gębowy owada, skrzydło ważki oraz nogę pszczoły. Było bardzo ciekawie.

 

 

 

 

 

Wizyta w Archiwum
W grudniu na zaproszenie pani Aleksandry (mamusi Leszka) udaliśmy się do Archiwum Państwowego na zajęcia o nyskich piernikarzach. Jako czeladnicy wykonaliśmy ozdobne pierniki wykorzystując różne środki plastyczne. Naszymi piernikami ozdobiliśmy piękna choinkę w Archiwum, a na zakończenie każdy z nas otrzymał dyplom za zdobycie tytułu mistrza zdobienia pierników.

 

 

 

 

 

Mikołajki
U nas już świątecznie. Ubraliśmy choinkę i przyszedł do nas Mikołaj. Każdy otrzymał słodką czekoladkę, a potem udaliśmy się do kina na film pt. „Pierwsza gwiazdka”.

 

 

 

 

Plastyka
Podczas zajęć plastycznych z papieru i płyty zrobiliśmy świątecznego Mikołaja. Święta tuż, tuż…

 

 

 

 

 

Zabawa w teatr
Na zajęciach z edukacji polonistycznej bawiliśmy się w teatr. Każdy z nas wykonał własną kukiełkę i potem odgrywaliśmy przydzielone role w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”. Dowiedzieliśmy się kim jest reżyser, scenograf i sufler. Pierwszy raz pracowaliśmy w grupach i musieliśmy współpracować, co nie było łatwe bo każdy z nas czuje się ważny.

 

 

 

 

Każdy może zostać programistą!
Programowanie to sposób myślenia. Umiejętność programowania daje nam szanse na kreowanie rzeczywistości, uczy dostrzegania zależności i reguł w otaczającym nas świecie, pozwala osiągnąć cel różnymi drogami. Najmłodsze dzieci poznają je dzięki grom i zabawom „bez komputera”, które odpowiadają ich potrzebom rozwojowym. „Oswajamy programowanie” poprzez stosowanie różnorodnych zabaw z wykorzystaniem kodowania.

 

 

 

Basen
Systematycznie uczęszczamy na zajęcia na basenie. Pod czujnym okiem ratownika uczymy się pływać. Najbardziej lubimy bawić się w wodzie i nie boimy się już skakać do wody.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z autorem
W naszej szkole uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z p. Waldemarem Cichoniem autorem książek o Cukierku. Przed spotkaniem wspólnie z panią Małgosią przeczytaliśmy dwie części z serii przygód o niesfornym kotku. W trakcie czytania nie jeden raz gościł uśmiech na naszych twarzach. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Cukierek i jego przygody są prawdziwe a jego właścicielem jest pan Cichoń z rodziną. Przygody kota są zabawne, czasami trochę niebezpieczne, a on sam jest wyjątkowo ciekawski i skory do zabawy. Dowiadujemy się także, jak sam bohater postrzega świat ludzi. Po spotkaniu z autorem mogliśmy zakupić pozostałe części przygód niesfornego kotka a także otrzymać autograf.

 

 

 

Lekcja w Archiwum
W styczniu 2018 r. znów odwiedziliśmy Państwowe Archiwum w Opolu. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z księciem opolskim i przez godzinę mogliśmy się przenieść do odległych średniowiecznych czasów. Poznaliśmy dzieje zamku piastowskiego a potem każdy z nas był pasowany na rycerza. Rysowaliśmy także zamek i herb naszego miasta. To ciekawa lekcja historii w nawiązaniu do obchodów 800-lecia naszego miasta.

 

 

 

 

Zabawa karnawałowa
W ostatnim tygodniu karnawału bawiliśmy się na szkolnej zabawie. W tym roku tematem przewodnim byli bohaterowie „Gwiezdnych Wojen”. Nie zabrakło jednak bohaterów bajek. Wspólnie uczyliśmy się kroków tanecznych pod okiem p. Ż. Schwierc, były konkursy w których każdy z nas uczestniczył. Nasi rodzice zadbali o słodki poczęstunek. W tym dniu nie mieliśmy zajęć tylko taniec i dobra zabawa.

 

 

 

Lekcja w Archiwum
Kolejna lekcja w Archiwum Państwowym w Opolu. Tym razem zapoznano nas z rzemiosłem z dawnych lat. Dowiedzieliśmy się kim byli i co wykonywali dawni rzemieślnicy. I tak poznaliśmy rymarza, kołodzieja, kaletnika, bednarza, kowala, szewca, krawca i rymarza, zduna i snycerza. Wiemy, że niektóre zawody przetrwały do dziś, jednak inne niestety zaniknęły. Kto dziś wie, że stelmach to dawniej rzemieślnik, który zajmował się wyrobem kół i innych części powozów, bryczek i sań? Dowiedzieliśmy się także jak długą drogę musiał pokonać każdy, kto starał się zostać rzemieślnikiem-mistrzem. Na zakończenie zajęć każdy z nas mógł samodzielnie zabawić się w rzemieślnika i samodzielnie wykonać sakiewkę. Bardzo dziękujemy całemu kierownictwu Archiwum Państwowego w Opolu i pani Aleksandrze Starczewskiej-Wojnar za zaproszenie na cudowne lekcje.

 

 

Teatr Lalki i Aktora przedstawienie pt. MARVIN
W lutym ponownie wybraliśmy się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora na przedstawienie pt. „Marvin”. Była to piękna opowieść o dinozaurze, który wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wiele ciekawych przygód. Niezwykłe wydarzenia z życia zwierząt mają miejsce w cyrku. Widziany przez nas świat na teatralnej scenie był poważny i jednocześnie bardzo zabawny. Piękna scenografia, gra świateł i muzyka potęgowały nasze wrażenia. A historia była dla nas bardzo pouczająca, bo o życiu i przemijaniu.

 

 

 

Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Z okazji „Dnia Kobiet” wszystkim paniom, które uczą w naszej szkole oraz dziewczynkom, naszym koleżankom z klasy 1a życzenia zdrowia, humoru i zadowolenia składają chłopcy. Do życzeń dołączamy słodki upominek.


 

 

 

Koncert w PSM im. F. Chopina
W kwietniu odwiedziliśmy PSM im. F. Chopina w Opolu. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu w wykonaniu dzieci. Zachęcano nas do nauki gry na instrumentach. Nie wiemy, czy wśród nas nie ma ukrytych muzycznych talentów. Z bliska mogliśmy zaobserwować z jakich instrumentów składa się orkiestra i co to znaczy „grać pierwsze skrzypce”. Koncert bardzo nam się podobał.

 

 

 

 

Zawody sportowe
Chętnie uprawiamy sport. Nasi koledzy i koleżanki zmierzyli się z uczniami z innych opolskich szkół w zawodach sportowych, które odbyły się na stadionie Gwardii. Naszą klasę 1a reprezentowali: Ola, Tomek, Jaś, Julka, Maja, Staś i Igor. Otrzymaliśmy dyplom i piękny puchar, ale najważniejsze – dobrze się bawiliśmy.

 

 

 

 

Projekt „Nasze podróże małe i duże”
W kwietniu wzięliśmy udział w podsumowaniu projektu „Nasze podróże małe i duże”. W drodze losowania przypadły nam w udziale Czechy. Starannie się przygotowaliśmy. Nauczyliśmy się piosenki w tym języku oraz przygotowaliśmy plakat. O Czechach opowiadali: Julka, Maja F., Ola, Maja G., Leszek, Igor i Tomek Cz. Otrzymaliśmy wyróżnienie za udział w projekcie, a spośród uczniów klas 1–3 zajęliśmy II miejsce.

 

 

 

Staniszcze
W maju byliśmy na wycieczce w Staniszczach Wielkich w „Gospodarstwie agroturystycznym”. Uczestniczyliśmy w kilku zajęciach: W pokazowej pasiece, Skąd się bierze mleko, Pieczenie ciastek. Miejsce i zajęcia były bardzo ciekawe i atrakcyjne. Sami mogliśmy upiec ciastka, które wcześniej przygotowaliśmy, zajrzeliśmy do ula i smakowaliśmy miód. Na koniec mogliśmy doświadczyć ciężkiej pracy rolnika na przykład poprzez dojenie sztucznej krowy. A oprócz tego mogliśmy się pobawić na placu zabaw i pojeździć małymi traktorkami.

 

 

 

 

 

 

Muzeum Polskiej Piosenki
Byliśmy w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Każdy z nas otrzymał: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, dzięki czemu mogliśmy indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, ile chcieliśmy. Dużo się działo: monitory dotykowe z ulubionymi teledyskami, budki do nagrywania piosenki, mogliśmy nawet wirtualnie się przebrać w stroje estradowe. Bardzo nam się podobało. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w Stolicy Polskiej Piosenki.

 

 

 

Apteka
14 maja 2018 r. dzięki uprzejmości pani Agnieszki Grabowskiej mamy naszej koleżanki, udaliśmy się na zwiedzanie apteki. Okazało się, że apteka kryje wiele ciekawych rzeczy i miejsc. Pani farmaceutka pokazała nam różne maści, syropy, plastry, które pomagają w walce z chorobą. Dowiedzieliśmy się także, na czym polega praca farmaceuty i w jaki sposób wykonywane są leki wg specjalnych receptur.

 

 

 

 

 

Artystyczna Fiesta
16 maja 2018 r. wybraliśmy się do opolskiego Amfiteatru na Artystyczną Fiestę z MDK-iem. Siedząc na widowni opolskiego Amfiteatru podziwialiśmy występy muzyczne i taneczne młodych artystów. Aktywnie uczestniczyliśmy w warsztatach specjalnie przygotowanych na tę okoliczność. Wszyscy pomalowaliśmy sobie buzie i byliśmy nie do poznania.

 

 

Zero Nudy
21 maja 2018 r. uczestniczyliśmy w 12 Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Zero Nudy”. W kinie „Studio” w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu obejrzeliśmy szwajcarski film z 2015 r. pt. „Alpejska przygoda”. Film opowiadał o małym chłopcu, który nie lękając się srogiej zimy walczył o swoją rodzinę oraz odzyskanie ważnej pamiątki rodzinnej. Była to ciekawa opowieść o dorastaniu i o najważniejszych wartościach w życiu.

 

 

 

 

 

 

Festyn
Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców po raz kolejny już zorganizowała Festyn. Pogoda była piękna i mogliśmy cieszyć się atrakcjami na boisku szkolnym. Wspólnie tańczyliśmy zumbę, licytowaliśmy prace naszych starszych koleżanek i kolegów. Wśród atrakcji była trampolina z siatką, wielka dmuchana zjeżdżalnia, domek do skoków i oczywiście „Byczek”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w cymbergaja i możliwość malowania buziek. Dostaliśmy pyszną grillowaną kiełbaskę, kupiliśmy sobie lody i watę cukrową na patyku. Wzięliśmy także udział w zawodach sportowych i udało nam się ex aequo z innymi klasami zdobyć I miejsce. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom za zorganizowanie tego pięknego dnia.

 

 

Festyn z MDK
4 czerwca 2018 r. wyruszyliśmy do Parku Nadodrzańskiego na festyn z okazji Dnia Dziecka i podsumowania projektu „Dobry Start”, w którym uczestniczyliśmy. W Parku czekało na nas wiele atrakcji. Były zabawy na dmuchanym zamku, łowienie rybek w wiosce pirackiej, strzelanie z łuku oraz robienie ogromnych baniek mydlanych. Po zakończonej zabawie przyszła pora na odpoczynek i relaks. Poczęstowani zostaliśmy pysznymi drożdżówkami i watą cukrową. Było super!!!

 

 

 

Festiwal Książki
15.06.2018 r. uczestniczyliśmy w Festiwalu Książki organizowanym już po raz trzeci w naszym mieście. Mieliśmy możliwość spotkania się z aktorką Joanną Jabłczyńską, która specjalnie dla dzieci czytała fragmenty książki „Jężycjada” Małgorzaty Musierowicz. Braliśmy również udział w licznych konkursach organizowanych dla dzieci. Na Placu Wolności miło spędziliśmy czas grając w gry planszowe i zwiedzając wystawców z różnych wydawnictw.

 

 

Spotkanie z przyrodą
19 czerwca 2018 r. w naszej szkole organizowane było „Spotkanie z przyrodą”. Mogliśmy oglądać przygotowane przez starszych kolegów z naszej szkoły doświadczenia i pokazy. Następnie każda klasa otrzymała mapkę Wyspy Bolko z zaznaczonymi punktami. Graliśmy w grę terenową, zbieraliśmy punkty rozwiązując zadania, łamigłówki i krzyżówkę o tematyce przyrodniczej. Poznaliśmy różne rodzaje skał, rozpoznawaliśmy drzewa liściaste oraz budowaliśmy wieżę z puszek. Lekcja przyrody w terenie bardzo nam się podobała. Z niecierpliwością czekamy na kolejną.

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

Op@lskie dla podstawówek - zdalne nauczanie zbliża!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
ul. Reymonta 43, 45-072 Opole
tel./fax 77 454 28 89

Copyright © 2023 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu Wszystkie prawa zastrzeżone.