Regulamin XIX Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego
Polskiej Poezji Patriotycznej

• Organizatorem szkolnego konkursu recytatorskiego jest: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Westerplatte w Opolu
    Współorganizator: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
  • Konkurs jest adresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych: kl. IV-VI i kl. VII-VIII będą recytować wybrane utwory. Do etapu międzyszkolnego każda szkoła zgłasza po jednym uczestniku z danej grupy wiekowej.
  • Cele konkursu:
    • Rozwijanie zainteresowań polską poezją patriotyczną wśród uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.
    • Stwarzanie uczniom możliwości rozwijania swoich talentów.
    • Prezentacja umiejętności na forum społeczności międzyszkolnej.
    • Promowanie postaw patriotycznych.
    • Pobudzanie twórczej inicjatywy ucznia.
    • Promowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej.
  • Warunki uczestnictwa w konkursie:
    1. Uczestnikami mogą być uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.
    2. Etap I – szkolny. Eliminacje szkolne organizowane są przez Szkolne Komisje Konkursowe, które wyłaniają po jednym zwycięzcy z każdej grupy wiekowej i zgłaszają ich do etapu międzyszkolnego poprzez wysłanie maila ( załącznik nr 1) zawierającego: imię i nazwisko uczestnika i opiekuna, autor i tytuł utworu, nazwa szkoły na adres: sekretariat@psp1.opole.pl do dnia 3.11.2023 r.
    3. W etapie II uczeń prezentuje jeden wiersz.
      Przed konkursem w dn. 10.11.2023 r. nauczyciele/opiekunowie przekazują koordynatorowi  załącznik nr 2 – wyrażenie zgody przez rodzica/opiekuna na udział ucznia w konkursie, przetwarzanie jego danych osobowych, utrwalenie i bezpłatne wykorzystania wizerunku.
  • Eliminacje II etapu i finał konkursu odbędą się 10.11.2023 roku o godzinie 11.11 w siedzibie głównej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
  • Utwór w II etapie nie może mieć więcej niż 50 wersów.
  • Uczniowie mogą zaprezentować w konkursie własną twórczość.
  • Komisja konkursowa składać się będzie z opiekunów poszczególnych reprezentacji szkół – nauczycieli polonistów i organizatorów konkursu.
    1. Członkowie komisji sporządzają protokół z przebiegu konkursu, wypisują dyplomy dla uczestników, podziękowania dla opiekunów oraz nagrody dla zwycięzców.
    2. Skala ocen recytacji od 1 do 6.
    3. Ocena uczestnika konkursu odbywa się poprzez przyznanie punktów na karcie „Kryteria oceny uczestnika” –  załącznik nr 3. Wypełnioną kartę podpisuje przewodniczący komisji.
    4. Laureatami konkursu zostają trzy osoby, które otrzymają najwyższą ilość punktów. Nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody –  załącznik nr 4.
  • Poprzez zgłoszenie się do konkursu uczestnik wyraża zgodę na udział w konkursie na warunkach określonych w regulaminie oraz przetwarzanie danych osobowych uczestnika i opublikowanie ich wraz z wizerunkiem na stronie internetowej organizatora –  załącznik nr 2.

Propozycje bibliografii:

1. Antologia poezji polskiej.
  2. Bełza W., Dla polskich dzieci. Wybór pism wierszem.
  3. Broniewski W., Wiersze i poematy
  4. Drozdowski B., Urbanowski B., Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska1939- 1985 antologia.
  5. Gałczyński K., Pieśni i inne wiersze.
  6. Matuszewski R., Wiersze polskich poetów współczesnych.
  7. Szymborska W., Nic dwa razy. Wybór wierszy.
  8. Tuwim J., Wiersze zebrane.